Нищо не трае вечно, нищо не е завършено и нищо не е перфектно.
В японската култура има много философски принципи и концепции, които могат да променят отношението и разбирането ни към живота и които всеки може да приложи в ежедневието си. Тези принципи могат да ни помогнат да разберем, да обърнем внимание и да променим някои неща, които ни пречат да водим щастлив и пълноценен живот.
Може би вече сте се сблъсквали с някои от основните концепции – сами по себе си всички имат неповторима красота:
Кинцуги
Красотата на счупеното и поправянето му със специално златно лепило или лак. Идеята е вместо да крием счупеното – да го подчертаваме и празнуваме – изводът е ясен, да се възприемаме такива, каквито сме и да сме благодарни за всички моменти в нашия живот – и хубави, и лоши.
Икигай
Изкуството да определяш собственото си значение, да откриеш истинското си аз. Да открием нашия баланс, нещата, в които сме добри, да открием целта и смисъла си.
Юген
Изкуството да забелязваме незабележимото, красотата на крехкостта и неуловимостта. Тази концепция по същество описва изкуството да забелязваме малките неща, които често остават незабелязани или биват подминавани.
Цундоку
Изкуството да си купуваш книги и никога да не ги четеш или дочиташ. Познато, нали? Същността на тази концепция е, че не е нужно винаги да завършвате всичко, което започнете. И в това няма нищо лошо.
Оубайтори
Изкуството да не сравняваш себе си с никого. Тази концепция е и най-тясно свързана с икигай – оценка на нашите собствени уникални черти и възможности. Сравняването на нас самите и собствените ни умения с тези на някой друг е безсмислено. Защо? Защото намирането на собствена ни стойност и уникална история, като същевременно не губим и разбираме връзката си с другите, е по-важно.
Има още една прекрасна японска концепция – моята лично любима. Уаби-саби.
Уаби-саби е древна японска философия, фокусирана върху приемането на несъвършената и преходната природа на нещата около нас и живота като цяло. Тази концепция се корени в будизма и е възникнала от чайните церемонии, ритуали за чистота и простота, при които чаят се сервира в ръчно изработени, неправилни и несъвършено красиви предмети. В превод „Уаби“ е простота; „Саби“ пък означава красотата на възрастта и износването.
И както казва Ричард Пауъл – известен автор, написал една от прекрасните книги за уаби-саби: „Уаби-саби: Създай красота. Цени несъвършенството. Живей осъзнато“:
„Уаби-саби е съсредоточено в три прости реалности: нищо не трае вечно, нищо не е завършено и нищо не е перфектно.“
Кои са основите на уаби-саби философията?
Приемете, че сте несъвършени – именно вашите недостатъци и несъвършенства (физически, емоционални и професионални) ви правят интересни, автентични и вдъхновяващи хора.
Уаби-саби ще ви помогне да:
- Осъзнаете вашите несъвършенства;
- Да ги приемете;
- Да откриете спокойствие;
- Да приемете реалността и неизбежността на остаряването;
- Да се обичате такива, каквито сте.
Очаквайте част 2 на статията, в която ще разберете как да пренесем тази философия вкъщи и във взаимоотношенията си.