Акция „Голямата зелена стена” поставя началото на края на нищетата!
Започна изграждането на огромна стена в Африка, чието предназначение не е за разделение (за голям ужас на Доналд Тръмп)!
„Голямата зелена стена” е невероятна инициатива, чиято цел е да засади 8000-километрова стена от дървета по цялата ширина на континента, в южната част на пустинята Сахара, в район, известен като Сахел. Над 20 страни са се включили в каузата още през 2007г.
Снимка: UNILAD
Някога Сахел е бил много облагороден район с буйна растителност, но последиците от популацията, неустойчивото управление на земята и климатичните промени са допринесли значително за опустошаването на пейзажа. Към момента проектът е само на 15% завършен и въпреки това вече се забелязва разлика.
Good News Network съобщи, че над 12 млн. акра площ са възстановени в Нигерия, над 30млн. акра дървета, устойчиви на суша, са засадени в Сенегал и 37 млн. акра земя са възстановени в Етиопия.
Наред с борбата с опустошаването на „Голямата зелена стена” прави първи стъпки в борбата срещу бедността като създава повече работни места. Също така презарежда подземните кладенци с питейна вода и доставя на селските райони допълнителни хранителни запаси.
Регионалният управител Абсаман Мудуба сподели:
„Докато нямаше дървета, вятърът беше толкова силен, че изкопаваше почвата и я разяждаше. Но сега е по-защитено. Листата осигуряват компост, увеличават влажността на околната среда също така предлагат сянка, така че нуждата от много поливане се редуцира до минимум. Преди това сушата и гладът бяха на първо място тук, но след засаждането се обособиха градини, в които жените могат спокойно да отглеждат култури. Това помогна толкова много на хората. Сега има 200 души, които работят по проекта и са доста добре платени.”
Според сайта на „Голямата зелена стена” крайната цел на проекта е да бъдат възстановени 100млн. хектара от опустошените райони, за да се спрат 250 милиона тона въглеродни емисии и да се създадaт 10 млн. работни места в селските райони до 2030г.
Сайтът добавя:
„Инициативата вече върна живота на деградиралите ландшафти на Африка в неизмерима степен, осигурявайки сигурност, храна, работни места и причина на жителите ѝ да останат. „Стената” дава сериозна заявка за устойчивост пред спешните ситуации и заплахи не само за Африка, но и за световната общност като цяло. Допринася за климатичните промени, сушата, глада, конфликтите и миграцията. Обнадеждени сме, че проектът ще се разшири дотолкова, че да предлага безкрайни възможности и на околните общности.“
Наистина невероятно!
Източник: UNILAD