Котка или куче? Това е въпросът, който се обсъжда от години. Ето още един факт за кучетата, който може и да промени мнението ви, към кой домашен любимец да се насочите. Може да имате доверие на кучето си, но дали то вярва във вас?
Ние обичаме фактите – особено, тези свързани с животни. Скорошно проучване посочва, че кучетата могат да анализират колко надежден може да е един човек. Искаме да споделим информацията с вас, читателите. Кучетата, като детективи, могат да ни обяснят дали да разчитаме или не на друг човек.
Проучването е ръководено от Акико Такаока от Университета в Киоко, Япония. Учените искат да разберат дали кучето ще се довери на човек, който го лъже. Изследователите разделят експеримента на 3 части.
Групата учени твърдят, че проучването има потенциално влияние върху поведението на кучетата. То ни казва, че домашните ни любимци предпочитат света им да е подсигурен (според Джон Брадшоу от университета в Бристол).
В експеримента, стопаните първо посочват купичка с храна – кучетата побягват към нея. След това хората посочват същото, но без лакомство. Кучетата, измамени, само се приближават до купичката.
Вече е доказано, че кучето ще се затича към обект, посочен от собственика им. Така се смята, че могат да разберат човешките жестове. И ако те не са съвместими, кучето може да стане нервно и стресирано.
Третият път кучетата няма да последват посочваната ръка.
Те няма да повярват на лъжците. 34 кучета взимат участие в експеримента и всички те показват едни и същи резултати, според Animal Cognition Journal, кучетата ще използват предишното си впечатление от човека, за да разберат, че не може да му се има доверие.
Д-р Такаока планира да продължи експеримента с вълци, след като те са най-близките роднини на кучетата. Настоящият експеримент също доказва, че кучетата са любопитни за нови неща.
Още проучвания посочват, че кучетата контролират как другите хора, влияят на собствениците им. В експеримента, стопаните молят човек за помощ. След това, същият човек се опитва да даде лакомство на кучето. Резултатите са изненадващи.
Животното не взима награда от човек, който се е държал грубо със стопанина му. Те предпочитат да бъдат нахранени от този, който е помогнал. Дори хората, които не се отзовали на помощта били добре дошли, но грубяните и агресивните не могли да спечелят доверието на кучето.
Още едно проучване докладвано от Neuroscience and Biobehavioural Reviews, доказва, че кучетата могат ясно да усетят комуникацията между стопаните им и непознати. В експеримента, собствениците на кучето молят две групи от непознати за помощ.
Кучето показва познания за социалните правила. То избягва хората, които се държат зле със стопаните им.
Знае се, че кучетата имат способността да разчитат нашите мимики и жестове. Сега вече научаваме, че те са много по-интелигентни, отколкото можем да повярваме. Могат да дешифрират нашите жестове и да решат дали искат да следват социалните правила. Въпреки това, проучванията показват, че те живеят най-вече в настоящето, без да отдават много внимание към миналото или бъдещето.
Ако подведете кучето си, то няма да ви се довери или да се подчини. Ако вашето куче не харесва приятелите ви, може би има нещо нередно във тях.
Колко умно е вашето куче? Споделете историите си с нас!
Източник: BrightSide