Добрите новини от последните дни
Светът постоянно ни дава поводи за усмивки. Тъй като обещахме да ги събираме на едно място за вас, вижте историите за едно неуморно племе в Амазонка, един учител с огромно сърце и още няколко прекрасни новини от последните седмици.
Мексико Сити забрани найлоновите торбички и пластмасовите прибори
Забраната ще влезе в сила от края на 2020 година, предаде Асошиейтед прес. Градът с над 9 милиона души, плюс още 11 милиона от околностите, е известен с храната, която се продава по улиците, и културата на „храна за вкъщи“. Компаниите ще имат над година да преминат към биоразградими продукти.
Забраната за найлоновите торбички ще влезе в сила от декември 2020 година, а след това ще обхване сламките, приборите за хранене, балоните и други предмети за еднократна употреба през януари 2021 година.
Източник: Обекти
Българин е най-младият лектор в историята на Кеймбридж
Най-младият лектор в историята на Кеймбридж е българин. В университета 29-годишният Деян Михайлов се среща и с един от най-бележитите учени в историята – Стивън Хокинг. „Разговарял съм няколко пъти с проф. Хокинг през годините си в Кеймбридж. Разговорите, които проведохме, винаги бяха свързани с наука.“
Източник: gospodari.com
Амазонско племе спечели съдебно дело срещу петролна компания, спестявайки огромна количество тропическите гори
Намеренията на правителството на Еквадор за пробиване на нефт през седем милиона акра на Южна централна Еквадорска Амазония, за щастие, бяха осуетени. Хората от Уаорани успяха да защитят половин милион акра от тяхната тропическа територия на Амазонка. Те също така успяха да нарушат планираното търгуване на 16 петролни блока, покриващи повече от седем милиона акра тропически гори.
Източник: UNILAD
Видинчани с акция за опазване на дърветата в центъра
Студентите на Паркланд почитат кучетата за терапия със страница в годишника
Не всеки ден може да се видят 14 кучета на страниците на годишника в гимназията. След огромната подкрепа на кучетата, осигурени на оцелелите ученици от стрелбата в Паркланд, служителите, които отговарят за годишника в гимназията Марджори Стоунман Дъглас, чувстваха, че трябва да отделят специално място и за кучетата. Персоналът на училището е публикувал снимки от очарователната страница на годишника от официалния си профил в Twitter – с участието на някои много щастливи момичета и момчета.
Източник: UNILAD
Милиардер обяви, че ще плати студентските кредити на цял випуск
Милиардер технологичен инвеститор шокира завършващите студенти в Атланта, Джорджия, като им каза, че ще изплати всичките им студентски заеми. Робърт Ф. Смит, един от най-изтъкнатите чернокожи филантропи в Америка, обяви това в обръщението си към дипломиращите се в колеж „Морхаус“ (Morehouse College), известен колеж за чернокожи мъже. Близо 400 студенти ще се възползват от изплащането на десетки милиони долари.
„От името на осемте поколения в моето семейство, които са били в тази страна, искам да пусна малко вятър в платната ви“, каза Смит пред завършилите колежа.
Източник: economic.bg
Артистични пейки със стихове красят площад “Тройката” в Бургас
Артистични пейки станаха част от облика на Бургас в навечерието на Деня на българската просвета и култура.Те са поставени на площад „Тройката“. Инициативата е на клуб „България за младите“. Пейките представляват разгърнати книги със стихове на бургаски автори, оставили културно наследство на бъдещите поколения. Едната от пейките е посветена на поетесата Петя Дубарова и е част от инициативите, свързани с отбелязването на 57-та годишнина от рождението ѝ. Тя е със стих от „Там някъде“. Другата разгърната „книга“ е част от емблематичното стихотворение на Христо Фотев „Ти тръгваш и се връщаш“, а илюстрациите са от бургаския художник Стоян Цанев.
Източник: НА МОРЕТО
В България отваря врати първата по рода си мултидисциплинарна творческа академия
През тази есен предстои да отвори врати първата по рода си творческа академия – ARC Academy, която ще се фокусира върху развитието на уменията и таланта на младите, както и в подготовката на нишови за различни индустрии дисциплини. Визията на новата академия е да бъде практическа образователна платформа, където студентите ще се запознават отблизо с работната среда, а бизнесът от своя страна ще се среща с бъдещите си служители и ще опознава тяхната лична мотивация и амбиция за професионално развитие. Основната цел на създателите – специалистите с дългогодишен управленски опит Антони Христов и Милин Джалалиев – е да помагат на студентите да разгръщат своя творчески потенциал и умения, като започват кариера в гейминга (game development), изграждането на брандове (brand building), създаването на филми (film production) и пространствения дизайн (space design).
Източник: economy.bg
Най-сетне забраниха кучешкото месо на фестивала Юлин в Китай
Огромна победа за любителите на животни по света – кучешкото месо е било временно забранено от скандалния фестивал Юлин в Китай, който вече е отнел живота на хиляди невинни кучета, следвайки китайската традиция да се хранят с тях. Забраната ще влезе в сила на 15 юни – една седмица преди началото на фестивала Юлин. Тя ще забрани продажбата на кучешко месо в ресторанти, пазари и улични търговци. Тези, които не се подчиняват, ще бъдат изправени пред глоба до 100 000 юана (почти 15 000 долара) и арест.
Противно на общоприетото мнение, китайският фестивал за хранене на кучета не е стара традиция. Той е измислен през 2010 г. като начин за търговците на кучешко месо да правят повече пари. Много от кучетата, които са докарани на фестивала, са откраднати от собствениците си и все още носят каишки. Методите, по които кучетата (и котките) са убити, са безпрецедентни по отношение на жестокостта по света.
Източник: BoredPanda
Кенийският учител по природни науки Питър Табичи печели глобална награда от $ 1 млн
Учител по наука от селските райони на Кения, който дари голяма част от заплатата си, за да помогне на по-бедните ученици, е коронован за най-добър учител в света и е награден с награда в размер на 1 млн. Долара. 36-годишният Питър Табичи, учител по математика и физика в средното училище в Керико в село Pwani, в отдалечена част на Кенийската долина Рифт, спечели Глобалната награда на учителите за фондация Варки 2019.
Източник: The Guardian